Aranżacja małej kuchni. Meble, oświetlenie i kolory.

Wnętrza

Niewielkie pomieszczenia wymagają sprytnych i przemyślanych rozwiązań. Zwłaszcza, gdy chodzi o aranżację kuchni, ważne jest dokładne rozplanowanie ustawienia poszczególnych sprzętów, niezbędnych w tym pomieszczeniu, kolorów, a także oświetlenia.

Szafki i zabudowa

Jeśli zastanawiamy się, jak urządzić bardzo małą kuchnię musimy pamiętać, aby szafki nie wisiały zbyt nisko. Jeśli są one zamontowane niewysoko, pomieszczenie będzie przytłaczało i wyda się mniejsze niż w rzeczywistości. Kolorystyka mebli kuchennych powinna być raczej jasna, utrzymana w jednym tonie. Należy unikać mnogości barw i wszelakich kontrastów. Fronty szafek, jak i cała kuchnia mogą być w stylu Hampton, minimalistycznym lub rustykalnym z naciskiem na złoto i biel. Dobrym pomysłem jest także zabudowa lodówki i kuchenki. Takie rozwiązanie da spójny obraz pomieszczenia i pozwoli uniknąć chaosu. W małej kuchni akcesoria powinny być raczej ukryte wewnątrz szafek, aby niewielka kuchnia nie przypominała graciarni. Producenci mebli do małych kuchni, stosują wewnątrz szafek obrotowe półki, dzięki czemu udaje się zapanować nad bałaganem i bez problemu można znaleźć w nich potrzebne rzeczy.

Oświetlenie

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak urządzić bardzo małą kuchnię musimy pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Jedna lampa główna oraz światło rozproszone w postaci świetlówek nad blatem będą idealne. Dodatkowo możemy zamontować regulację światła, tak, aby podczas gotowania rozjaśnić pomieszczenie, a gdy nie ma takiej potrzeby wygasić je nieco.

Kącik jadalny i stół

Jeśli w naszej niewielkiej kuchni uda się zagospodarować miejsce na kącik jadalny, będzie wprost doskonale. Mimo iż stoły kompaktowe, które składają się błyskawicznie, gdy nie są w użyciu, mogą być kosztowne, warto w nie za inwestować, ponieważ jest to duża oszczędność miejsca. Zamiast tradycyjnych krzeseł jadalnianych możemy ustawić taborety. Nie będą one wprawdzie tak wygodne, jak krzesła z oparciem, ale nawet jeśli nie mamy kompaktowego stołu, możemy je wsunąć pod blat i uwolnić trochę miejsca.

Kolory

Do małej kuchni niewskazane są wzorzyste tapety lub płytki, pokrywające całe ściany. Płytki mogą być w kolorze beżowym. Ściany pokryte matową, białą lub lodową farbą dadzą świeży i schludny wygląd. Jeśli w kuchni znajduje się niewielkie okno, najlepiej jest, gdy pozostanie ono niezakryte lub będzie zaopatrzone w żaluzje. Rolety nie sprawdzą się w wilgotnym pomieszczeniu.
Dla tych, którzy szukają sposobów na to, jak urządzić bardzo małą kuchnię są przeznaczone aranżacje minimalistyczne i oszczędne w kolorach. W każdej kuchni natomiast, dobrze prezentuje się surowe drewno. Akcesoria tego typu nadadzą wnętrzu przytulnego wyglądu, szczególnie przy bieli i szarości. Nie zapominajmy także o dobrej wentylacji. Gotowanie w mikroskopijnej kuchence będzie łatwiejsze, gdy wyciąg działa bez zarzutu.

Wnętrza
Projekt budowlany domu – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Budowa domu to nieraz inwestycja na całe życie. Zanim dojdzie do rozpoczęcia budowy, trzeba zdecydować się na określony projekt budowlany, a nie jest to wcale zadanie łatwe. Projekty budowlane mogą być różnorodne – duże i małe – trzeba wiedzieć, jaki chce się mieć dom. Jednak bardzo często wybór projektu domu …

Wnętrza
Kiedy warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe?

Od tego, czy ogrzewanie budynku w zimie będzie efektywne, zależą koszty ponoszone w okresie zimowym. Mało wydajne ogrzewanie to zdecydowanie większe wydatki. Co będzie lepszym pomysłem – ogrzewanie tradycyjne przy pomocy pieca? A może ogrzewanie podłogowe? Korzyści są po jednej i drugiej stronie. Ciekawą możliwością wydaje się połączenie ogrzewania tradycyjnego …

Wnętrza
Jaką farbę wybrać do malowania pokoju?

Planujesz remont, ale nie wiesz, na jaką farbę się zdecydować w salonie? Kolor ścian to ważny aspekt dekoracyjny. Przemyśl dobrze tę decyzję. Jak ułatwić sobie zadanie wyboru idealnych farb do salonu? Przeglądnij katalogi z projektami wnętrz. Znajdź tam przestrzeń, która Cię zainteresuje. Wybierz określoną stylistykę i podążaj nią przy dekoracji …