Budowa nowego domu czy remont generalny?

Wnętrza

Przymierzając się do nowej inwestycji, takiej jak budowa domu, zmierzymy się z tymi samymi pytaniami, które trzeba będzie sobie zadać, podejmując się generalnego remontu. Jakie wybrać ocieplenie, instalację sanitarną, więźbę dachową, stolarkę okienną czy grzejniki. Być może rozglądasz się za ekologicznymi rozwiązaniami, jakie można wykorzystać przy budowie nowego lub chcesz wykonać jedynie termoizolację już istniejącego budynku, wymienić grzejniki czy okna? Wszystkie zagadnienia są bardzo podobne, remont domu i budowa nowego wymagają mnóstwa pracy oraz fachowej wiedzy z różnych dziedzin. Ten artykuł przybliży Ci nieco niektóre zagadnienia związane z budową i remontem domu. Od czego zacząć poszukiwanie materiałów, na czym się skoncentrować na początku, a co pominąć?

Najważniejszy jest dobry plan

Jeśli chodzi nam po głowie samodzielna budowa domu, zapewne mamy już jakieś doświadczenie w ustawianiu murów, wylewaniu betonu czy układaniu więźby dachowej. Na pewno również niestraszne będzie nam późniejsze położenie tynku na ścianach czy samodzielne wstawienie okien. Jeśli jednak nie czujemy, że poradzilibyśmy sobie, choć z jedną z tych rzeczy, to może jednak warto będzie wezwać fachową pomoc. Dobrze będzie zgłosić się do biura architektonicznego, gdzie będziemy mogli wybrać jeden z dziesiątków planów na dom. Architekt dopasuje standardowy plan do naszych wymagań, aby jak najlepiej odpowiadał naszym potrzebom. Następnie pozostanie nam wybrać ekipę sprawdzonych ludzi, którzy wybudują nasz dom marzeń.

Konkretny plan kolejnych działań, jakie będą do wykonania, warto sporządzić jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych. Dzięki niemu można będzie się z łatwością zorientować, co i w jakim terminie będzie do wykonania. Planując poszczególne etapy budowy, trzeba uwzględnić, choć minimalny bufor czasowy. Może się bowiem zdarzyć, że któryś z członków ekipy budowlanej nagle się rozchoruje i nie będzie w stanie wykonać zleconej pracy w pierwotnym terminie.

Materiały to klucz do wykończenia

Możemy zadać sobie pytanie, z jakich materiałów wybudować dom, aby był solidny i by spełniał nasze oczekiwania. Wybór materiałów, zwłaszcza kiedy nie mamy w tym dużego doświadczenia, to nie łatwa sprawa. Prawda jest taka, że każdy plan architektoniczny ma wykaz polecanych materiałów budowlanych, z jakich dom powinien być budowany. Co jednak jeśli robimy remont generalny i nie mamy takiego planu? Sprawdzonym rozwiązaniem jest zwrócenie się o radę do osób, do których ma się zaufanie. Mogą to być bliscy, którzy już wcześniej korzystali z konkretnych rozwiązań. Jeśli masz zaufanie do swojego kierownika budowy, pytaj śmiało, jakie grzejniki wybrać i jakie okna poleca. Zawsze możesz wybrać się razem z nim na zakupy, i dopytywać, dlaczego ten, a nie inny materiał będzie najlepszy.

Budowa domu to skomplikowane zagadnienie. Jeśli nie posiadasz doświadczenia w tym temacie, zdaj się na ekipę, która przyjrzy się Twojemu planowi architektonicznemu i wykona pracę za Ciebie. Do Ciebie będzie najprawdopodobniej należeć obowiązek nadzorowania ich pracy. Jeśli sam zabierzesz się za remont, pamiętaj o wskazówkach dotyczących doboru materiałów.

 

Wnętrza
Jak dbać o płytę HDF?

Płyta HDF to wysokiej jakości płyta pilśniowa, która ma bardzo dużą gęstość. Skrót HDF pochodzi z języka angielskiego i jest rozwinięciem słów High Density Fibreboard. To materiał drewnopochodny, który bardzo często wykorzystywany jest w produkcji mebli, w wykończeniu wnętrz oraz w sektorze budowlanym. Płyty HDF powstają ze sprasowanych ze sobą …

Wnętrza
Biały stolik kawowy do salonu

Salon urządzony w stylu minimalistycznym to ostatnio najnowszy trend i nic nie wskazuje na to, aby w niedalekiej przyszłości miało to ulec zmianie. Idąc w duchu stylu skandynawskiego, angielskiego, prowansalskiego, czy po prostu nowoczesnego, można bez obaw zainwestować w jasne lub nawet białe meble, ponieważ wydają się one być najbardziej …

Wnętrza
Nowa lodówka w domu.

Lodówka w domu Lodówka w domu jest jednym z ważniejszych sprzętów elektronicznych, ponieważ to właśnie dzięki niej możemy w odpowiedni sposób przechowywać zakupione przez nas pożywienie. Obecnie producenci starają się wyprowadzić liczne dodatkowe funkcje, dzięki którym korzystanie z lodówki staje się dużo prostsze i efektywniejsze. Nowe lodówki pojawiające się na …