Jak dbać o płytę HDF?

Wnętrza

Płyta HDF to wysokiej jakości płyta pilśniowa, która ma bardzo dużą gęstość. Skrót HDF pochodzi z języka angielskiego i jest rozwinięciem słów High Density Fibreboard. To materiał drewnopochodny, który bardzo często wykorzystywany jest w produkcji mebli, w wykończeniu wnętrz oraz w sektorze budowlanym. Płyty HDF powstają ze sprasowanych ze sobą płatów drewnianych, czy też fornirów. Płyty mogą posiadać wiele warstw. Ich uniwersalność oraz wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i wyginanie to jedna z zalet płyt HDF.

Płyty HDF oraz meble wykonane z ich użyciem, powinny być użytkowane przede wszystkim w suchych i przewiewnych miejscach. Płyty te są bardzo podatne na negatywne działanie wilgoci, dlatego powinniśmy tego unikać. Gęstość płyt HDF przekracza nawet 850 kg/m3, przez co jest wyższa nawet niż w przypadku wielu gatunków litego drewna, w tym dębu. Jednocześnie są to bardzo lekkie i wdzięczne aranżacyjnie płyty, dlatego cieszą się dużą popularnością. Dodatkowym atutem jest oczywiście również ich cena.

Unikajmy wilgoci

Płyty HDF są bardzo łatwe w pielęgnacji, jednak powinniśmy zastosować się do konkretnych zasad. Przede wszystkim unikajmy wilgoci. Zbyt długie działanie wilgotnego środowiska na płyty HDF może wpłynąć na rozwarstwienie się płyt, spuchnięcie ich oraz utracenie ich właściwości i pierwotnego, estetycznego wyglądu. Ta uwaga dotyczy zarówno pielęgnacji mebli, które wykonano z płyty HDF, ale również przechowywania i transportu jeszcze nie obrobionych materiałów. Powinny one być składowane w suchych i przewiewnych miejscach, zanim trafią na produkcję.

Powierzchnia mebli z płyt HDF powinna być czyszczona z osadu kurzu. Do tego celu warto wykorzystać delikatne ściereczki z bawełny lub mikrofibry. W ten sposób unikniemy uszkodzenia faktury mebla. Zbyt ostre ściereczki mogą porysować mebel, a tego powinniśmy unikać, ponieważ znacznie osłabi to całą strukturę. Do czyszczenia płyt HDF można wykorzystywać wodę lub roztwór wody z delikatnymi środkami czyszczącymi. Zabrania się korzystania z silnych środków czyszczących takich jak aceton oraz rozpuszczalnik, które mogą trwale uszkodzić meble lub je odbarwić.

Bardzo ważny jest transport

W przypadku płyt HDF bardzo ważny jest również ich transport. W trakcie transportu płyty muszą być odpowiednio zabezpieczone oraz ułożone. Zabezpieczeniu głównie powinny podlegać krawędzie i rogi płyt, które w trakcie transportu mogą się poobijać. Tak uszkodzone płyty tracą swoje walory estetyczne oraz mogą być bezużyteczne. Unikajmy również długotrwałego kontaktu płyt z wilgocią oraz z innymi materiałami. Pomiędzy każdą płytą powinna znajdować się przestrzeń, dzięki czemu płyta będzie sama schła o posłuży nam znacznie dłużej.

Meble z płyty HDF powinny być wykorzystywane w pomieszczeniach z dala od wilgoci. Dobrze sprawdzą się jako elementy konstrukcji mebli salonowych lub też sypialnianych, jednak ich użyteczność i żywotność znacznie spadną w przestrzeniach takich jak łazienka oraz kuchnia. Prawidłowa pielęgnacja mebli z płyt HDF pozwoli cieszyć się nimi znacznie dłużej oraz nie powinna przysparzać żadnych problemów użytkownikom.

Wnętrza
Biały stolik kawowy do salonu

Salon urządzony w stylu minimalistycznym to ostatnio najnowszy trend i nic nie wskazuje na to, aby w niedalekiej przyszłości miało to ulec zmianie. Idąc w duchu stylu skandynawskiego, angielskiego, prowansalskiego, czy po prostu nowoczesnego, można bez obaw zainwestować w jasne lub nawet białe meble, ponieważ wydają się one być najbardziej …

Wnętrza
Nowa lodówka w domu.

Lodówka w domu Lodówka w domu jest jednym z ważniejszych sprzętów elektronicznych, ponieważ to właśnie dzięki niej możemy w odpowiedni sposób przechowywać zakupione przez nas pożywienie. Obecnie producenci starają się wyprowadzić liczne dodatkowe funkcje, dzięki którym korzystanie z lodówki staje się dużo prostsze i efektywniejsze. Nowe lodówki pojawiające się na …

Wnętrza
Naprawa drzwi

Szukasz sprawdzonej firmy oferującej wykonanie takie zlecenia jak renowacja drzwi drewnianych w Twojej okolicy ? Nasza firma zajmuje się usługami takimi jak: renowacja drzwi drewnianych , wymiana zamków , serwis drzwi oraz usługi ślusarskie wykonane przez naszego ślusarza. Jesteśmy dla Państwa dostępni w i okolicach. Świadczymy usługi dla klientów indywidualnych, …