Niewielka kuchnia – jak ją zaaranżować?

Wnętrza

Mały metraż pomieszczenia kuchennego może być dużym problemem – szczególnie dla osób, które uwielbiają kulinaria i często spędzają w kuchni wiele godzin. To wnętrze, które powinno być nie tylko wizualnie estetyczne, ale przede wszystkim łatwe w sprzątaniu, wygodne i komfortowe. Przedstawiamy pięć porad, które pozwolą Ci zaaranżować idealną kuchnię w niewielkim pomieszczeniu!

1. Meble na wymiar

Kuchenne meble na wymiar są rozwiązaniem stosunkowo drogim, jednak charakteryzują się wyjątkową trwałością i możliwością stworzenia idealnej aranżacji. Tworzenie mebli od podstaw pozwala na spersonalizowanie projektu i maksymalne wykorzystanie powierzchni w pomieszczeniu. Do przechowywania naczyń, akcesoriów i produktów spożywczych możemy wykorzystać długie, pociągnięte do sufitu szafki, jak i szuflady oraz wąskie półki, które ograniczają przestrzeń wykorzystywaną na gromadzenie przedmiotów.

2. Umiar w akcesoriach

Sprzęty kuchenne mogą zajmować bardzo dużo miejsca. Zamiast posiadania kilku lub kilkunastu różnych akcesoriów, wykorzystuj sprzęty uniwersalne, dzięki którym przygotujesz różne potrawy. Możesz skorzystać z blenderów, które posiadają kilka wymiennych końcówek, dzięki czemu z łatwością przygotujesz nie tylko koktajle, sosy i zupy, ale również wykorzystasz je do mielenia orzechów, tarcia ziół i przypraw oraz siakania warzyw. Twoja kuchnia będzie zdecydowanie wygodniejsza jeśli zainwestujesz w dobry robot kuchenny, który zastąpi większość sprzętów.

3. Oświetlenie

W małych kuchniach niezwykle ważne jest wykorzystanie odpowiedniego oświetlenia. Zrezygnuj z dużych żyrandoli na rzecz plafonów i paneli ledowych. Wnętrze rozświetli chłodne, stonowane światło, które sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się większe.

4. Jasna kolorystyka – jasny dom

W małych kuchniach powinna dominować jasna kolorystyka – eleganckie szarości, tradycyjne beże lub biel, którą skontrastują ciemniejsze meble. W celu zabezpieczenia ścian nad zlewem, blatami i kuchenką wykorzystać możesz plastikowe lub szklane panele, które są łatwe w czyszczeniu oraz osłaniają ściany przed zabrudzeniem wodą, tłuszczem i resztkami produktów spożywczych.

5. Zrezygnuj z nadmiaru dodatków

Twoja kuchnia będzie bardziej przestronna i komfortowa jeśli zachowasz umiar w dodatkach – szczególnie tych, które zwykle stoją na blatach. Zmaksymalizuj przestrzeń użytkową, możesz posłużyć się wąskimi półkami nad blatami w celu przechowywania przypraw i niezbędnych akcesoriów. Staraj się, by to pomieszczenie było wyjątkowo czyste i łatwe w sprzątaniu.

 

Wnętrza
Projekt budowlany domu – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Budowa domu to nieraz inwestycja na całe życie. Zanim dojdzie do rozpoczęcia budowy, trzeba zdecydować się na określony projekt budowlany, a nie jest to wcale zadanie łatwe. Projekty budowlane mogą być różnorodne – duże i małe – trzeba wiedzieć, jaki chce się mieć dom. Jednak bardzo często wybór projektu domu …

Wnętrza
Kiedy warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe?

Od tego, czy ogrzewanie budynku w zimie będzie efektywne, zależą koszty ponoszone w okresie zimowym. Mało wydajne ogrzewanie to zdecydowanie większe wydatki. Co będzie lepszym pomysłem – ogrzewanie tradycyjne przy pomocy pieca? A może ogrzewanie podłogowe? Korzyści są po jednej i drugiej stronie. Ciekawą możliwością wydaje się połączenie ogrzewania tradycyjnego …

Wnętrza
Jaką farbę wybrać do malowania pokoju?

Planujesz remont, ale nie wiesz, na jaką farbę się zdecydować w salonie? Kolor ścian to ważny aspekt dekoracyjny. Przemyśl dobrze tę decyzję. Jak ułatwić sobie zadanie wyboru idealnych farb do salonu? Przeglądnij katalogi z projektami wnętrz. Znajdź tam przestrzeń, która Cię zainteresuje. Wybierz określoną stylistykę i podążaj nią przy dekoracji …