Niewielka kuchnia – jak ją zaaranżować?

Wnętrza

Mały metraż pomieszczenia kuchennego może być dużym problemem – szczególnie dla osób, które uwielbiają kulinaria i często spędzają w kuchni wiele godzin. To wnętrze, które powinno być nie tylko wizualnie estetyczne, ale przede wszystkim łatwe w sprzątaniu, wygodne i komfortowe. Przedstawiamy pięć porad, które pozwolą Ci zaaranżować idealną kuchnię w niewielkim pomieszczeniu!

1. Meble na wymiar

Kuchenne meble na wymiar są rozwiązaniem stosunkowo drogim, jednak charakteryzują się wyjątkową trwałością i możliwością stworzenia idealnej aranżacji. Tworzenie mebli od podstaw pozwala na spersonalizowanie projektu i maksymalne wykorzystanie powierzchni w pomieszczeniu. Do przechowywania naczyń, akcesoriów i produktów spożywczych możemy wykorzystać długie, pociągnięte do sufitu szafki, jak i szuflady oraz wąskie półki, które ograniczają przestrzeń wykorzystywaną na gromadzenie przedmiotów.

2. Umiar w akcesoriach

Sprzęty kuchenne mogą zajmować bardzo dużo miejsca. Zamiast posiadania kilku lub kilkunastu różnych akcesoriów, wykorzystuj sprzęty uniwersalne, dzięki którym przygotujesz różne potrawy. Możesz skorzystać z blenderów, które posiadają kilka wymiennych końcówek, dzięki czemu z łatwością przygotujesz nie tylko koktajle, sosy i zupy, ale również wykorzystasz je do mielenia orzechów, tarcia ziół i przypraw oraz siakania warzyw. Twoja kuchnia będzie zdecydowanie wygodniejsza jeśli zainwestujesz w dobry robot kuchenny, który zastąpi większość sprzętów.

3. Oświetlenie

W małych kuchniach niezwykle ważne jest wykorzystanie odpowiedniego oświetlenia. Zrezygnuj z dużych żyrandoli na rzecz plafonów i paneli ledowych. Wnętrze rozświetli chłodne, stonowane światło, które sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się większe.

4. Jasna kolorystyka – jasny dom

W małych kuchniach powinna dominować jasna kolorystyka – eleganckie szarości, tradycyjne beże lub biel, którą skontrastują ciemniejsze meble. W celu zabezpieczenia ścian nad zlewem, blatami i kuchenką wykorzystać możesz plastikowe lub szklane panele, które są łatwe w czyszczeniu oraz osłaniają ściany przed zabrudzeniem wodą, tłuszczem i resztkami produktów spożywczych.

5. Zrezygnuj z nadmiaru dodatków

Twoja kuchnia będzie bardziej przestronna i komfortowa jeśli zachowasz umiar w dodatkach – szczególnie tych, które zwykle stoją na blatach. Zmaksymalizuj przestrzeń użytkową, możesz posłużyć się wąskimi półkami nad blatami w celu przechowywania przypraw i niezbędnych akcesoriów. Staraj się, by to pomieszczenie było wyjątkowo czyste i łatwe w sprzątaniu.

 

Wnętrza
Jak urządzić mieszkanie w stylu minimalistycznym

Projektując nowoczesne mieszkanie warto jest zadbać o każdy jego detal. Obecnie dominującym trendem jest minimalizm, który przywędrował do nas z Japonii. Azjatyckie kraje wysoko rozwinięte charakteryzują się bardzo drogim metrażem, w związku z tym mieszkania w tej części świata są małe i wyjątkowo drogie. Rekordy bije Hong-Kong, gdzie za mieszkania …

Wnętrza
Aranżacja małej kuchni. Meble, oświetlenie i kolory.

Niewielkie pomieszczenia wymagają sprytnych i przemyślanych rozwiązań. Zwłaszcza, gdy chodzi o aranżację kuchni, ważne jest dokładne rozplanowanie ustawienia poszczególnych sprzętów, niezbędnych w tym pomieszczeniu, kolorów, a także oświetlenia. Szafki i zabudowa Jeśli zastanawiamy się, jak urządzić bardzo małą kuchnię musimy pamiętać, aby szafki nie wisiały zbyt nisko. Jeśli są one …

Wnętrza
Styl minimalistyczny w salonie

Styl minimalistyczny to popularny sposób aranżacji salonów. Choć sam w sobie sprawia, że wnętrza są niemal sterylnie czyste, przestronne i jasne, wiele osób wykorzystuje koncepcję minimalizmu jako podwalinę do stworzenia spersonalizowanej, mieszanej aranżacji. Minimalizm w salonie Styl minimalistyczny charakteryzuje się przede wszystkim umiarem. Wykorzystuje się jasną kolorystykę, głównie biel, szarości …