Większości z nas wydaje się, że łóżka piętrowe to opcja dla dwójki dzieci, z których jedno śpi na górze, a drugie na dole. Tymczasem nawet jedno dziecko może z powodzeniem korzystać z piętrowego łóżka. Pod nim, zamiast łóżka dla brata czy siostry, może znaleźć się biurko, szafa lub kącik do zabawy.

Łóżka piętrowe dla jednego dziecka wykorzystują miejsce pod łóżkiem do umieszczenia innych mebli i stworzenia całościowej przestrzeni, w której maluch może się bawić bądź uczyć. To idealne rozwiązanie do małych pokoi, sytuacji, w których rodzice muszą dzielić pokój z dzieckiem oraz dla wszystkich tych, których dzieci marzą o piętrowym łóżku a nie mogą doczekać się brata lub siostry.

Zalety łóżek piętrowych dla jedynaków

  • Minimalizacja przestrzeni potrzebnej do ułożenia wszystkich niezbędnych sprzętów w pokoju.
  • Pozostawienie większej ilości miejsca do zabawy.
  • Wydzielenie prywatnego kącika tylko dla dziecka (ważne, jeśli dziecko współdzieli pokój z rodzeństwem, rodzicami bądź dziadkami).
  • Ergonomia i wykorzystanie każdego skrawka przestrzeni.
  • Bezpieczeństwo i stabilność mebla, dzięki systemowi zabezpieczeń.
  • Możliwość dania radości dziecku z posiadania piętrowego łóżka mimo tego, że nasza pociecha nie ma rodzeństwa.

Rodzaje pojedynczych łóżek piętrowych

Łóżko piętrowe z biurkiem

Ten rodzaj łóżek piętrowych dla jednego dziecka jest najbardziej popularny. Pod przestrzenią łóżka ukryte jest biurko. W zależności od tego, na jakiej wysokości umieszczono łóżko – biurko może być albo wysuwane na zewnątrz albo łóżko stanowi antresolę.

W opcji pierwszej biurko jest umieszczane w bryle mebla na czas zabawy, a kiedy dziecko chce odrobić lekcje, biurko się wysuwa i dziecko może przy nim swobodnie usiąść. Ta opcja polecana jest do małych pokoi, w których nie ma miejsca na to, by na stałe ustawić biurko w pokoju tak, by nadal była jakaś przestrzeń do zabawy.

W opcji drugiej łóżko musi być umieszczone na wysokości przynajmniej 150 cm, by dziecko mogło pod nim spokojnie stanąć. Ze względu na to, że dziecko rośnie, taki model nie będzie wygodny dla nastolatka i po osiągnięciu wzrostu, który nie pozwala swobodnie stanąć pod łóżkiem, trzeba mebel wymienić.

Łóżko piętrowe z biurkiem

Łóżka piętrowe z szafą bądź szafkami

W tej wersji, w zależności od modelu, pod łóżkami ukryto albo pełnowymiarową szafę, albo dodatkowe szafki i półeczki. Wymiary szaf zależą od konkretnego modelu – dlatego warto przed zakupem sprawdzić wszystkie dostępne w sklepach opcje.

Łóżko piętrowe z szafą

Łóżka piętrowe 3w1 – z biurkiem i szafą

Największą popularnością cieszą się rozwiązania w formie całego modułu, który zawiera wszystkie niezbędne dla dziecka elementy wyposażenia pokoju – łóżko, biurko, szafę i dodatkowe półeczki. Zazwyczaj w takich meblach biurko nie jest pełnowymiarowe, ale w zupełności wystarcza kilkulatkowi do odrabiania lekcji.

Łóżko piętrowe z biurkiem i szafą