Bezpieczeństwo dziecka w łóżku piętrowym to podstawa. A jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa jest sposób, w jaki dziecko może dostać się na górne łóżko. Jakie rodzaje drabinek i wejść mamy do wyboru?

Łóżko piętrowe z metalową drabinką

Najprostsze rozwiązanie przeznaczone dla przynajmniej siedmiolatków. Metalowa drabinka jest stabilna, ale nie zapewnia optymalnego podparcia pod stopy dziecka. Wchodząc, dziecko może wprawdzie trzymać się poszczególnych stopni, ale bezpieczniej jest wybrać model z drabinką z poręczą. Modele ze zwykłymi drabinkami najlepiej stosować dopiero wtedy, gdy dziecko ma około 8 lat.

Łóżko piętrowe dla trójki dzieci

Łóżko piętrowe z szeroką drabinką drewnianą

W takich modelach łóżka wyposażone są w pionowe wejście na górę, które posiada szerokie stopnie, by łatwiej było postawić na nich stopę. Takie wejście jest wygodniejsze dla delikatnej stópki dziecka, które z łóżka schodzi w samych skarpetach bądź boso. Pionowe drabinki drewniane również mogą być wyposażone w dodatkowe barierki. Ważne, by miały one zaokrąglone, łagodne kształty.

Łóżko piętrowe z szafą

Łóżko piętrowe ze schodkami

Najbezpieczniejsze i najwygodniejsze wejście na górne łóżko, z którego z powodzeniem mogą korzystać już sześciolatki. Może być wyposażone w bardzo wąskie stopnie (jak w modelu Swan) bądź bardzo szerokie (jak w modelu City Life).

Łóżko piętrowe wielofunkcyjne

Wąskie schodki w modelu Swan

Wielofunkcyjne łóżko piętrowe

Szerokie schodki w modelu City Life

W schodkach z reguły ukryte są półeczki bądź schowki.
W każdym z modeli można zwiększyć bezpieczeństwo drabinki (lub schodków) poprzez przyklejenie na brzegu schodka bądź szczebelka taśmy antypoślizgowej, która zapobiegnie zsunięciu się stópki w skarpecie.