Czy spanie na piętrowym łóżku jest wygodne? O jakie elementy zadbać, by spanie zarówno na dole, jak i na górze było przyjemne i umożliwiało naszemu dziecku dobry, spokojny wypoczynek?

Stelaż w łóżku piętrowym

Konstrukcja łóżka piętrowego sprawia, że zazwyczaj stelażem jest płyta (najczęściej meblowa), na której układa się materac piankowy. Wynika to zarówno z tego, że materac i stelaż powinny być w miarę lekkie, by dodatkowo nie obciążać konstrukcji, jak i z faktu, że dzieciom (w odróżnieniu od dorosłych) materace z różnymi strefami twardości nie są jeszcze potrzebne.

Przy zakupie łóżka koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy stelaż jest w formie płyty litej czy płyty z otworami. Ma to niebagatelne znaczenie dla zachowania właściwej higieny. Każdy człowiek (w tym dziecko), podczas snu wydziela pot (około 200-500 ml), który nie tylko paruje, ale również wsiąka w tekstylia i piankę materaca. Jeśli płyta nie posiada otworów wentylacyjnych, materac może zacząć pleśnieć, co oczywiście nie jest dla dziecka bezpieczne ani zdrowe. Otwory wentylacyjne w płycie pozwalają wentylować piankę od spodu i zapobiegają pleśnieniu materaca.

Półeczki i miejsca do przechowywania

Spanie na górze to dla dziecka frajda, ale aby było mu wygodnie, łóżko powinno być zaopatrzone w półeczki i miejsca, w którym dziecko będzie mogło odłożyć swoją ulubioną zabawkę, książkę, a w wieku późniejszym również komórkę czy tablet. Takie półeczki, niektóre modele łóżek piętrowych mają już zaprojektowane (są elementem konstrukcyjnym).

Łóżko piętrowe Charley z półkami

W prostszych modelach łóżek, półeczką może być np. góra ustawionej obok łóżka szafy tak dobranej na wysokość, by dziecko leżąc na łóżku mogło do niej sięgnąć.

Łóżko piętrowe z szafką

Ciekawym rozwiązaniem jest też maleńka półka na wsporniku, którą można zamontować do barierki bądź ściany przy łóżku.

Doprowadzenie światła

Dzieciaki, które kochają książki, uwielbiają czytać przed snem. Lampa przy łóżku to również ważny element bezpieczeństwa dziecka, które zechce w nocy zejść na dół by pójść do toalety. Nie zapominajmy zatem o doprowadzeniu światła również do górnego łóżka, które będzie można z jego poziomu włączać i wyłączać.

Może to być zarówno zwykła lampka nocna przymocowana do półeczki, jak i nawet klips przykręcony do barierki łóżka. Ważne, by zapewniał wystarczającą ilość światła również do czytania.