Łóżka piętrowe dla dzieci to świetne rozwiązanie do małego pokoju. Pozwalają zaoszczędzić miejsce i wygenerować znacznie więcej przestrzeni w pomieszczeniu – tak potrzebnej dzieciom do zabawy. Jakie łóżko piętrowe wybrać, by było bezpieczne, wygodne i – co najważniejsze – podobało się dziecku?

Bezpieczeństwo łóżka piętrowego

Najważniejsze dla każdego rodzica przy zakupie łóżka piętrowego będzie oczywiście bezpieczeństwo. Koniecznie zatem trzeba wybrać sprawdzonego producenta i zwrócić uwagę na wszelkie zabezpieczenia jakie zastosował. Im mniejsze dziecko, tym pełniejsze powinno być zabezpieczenie. Pamiętajmy również o tym, że łóżko piętrowe nie nadaje się dla dziecka poniżej 6 roku życia. Co jest ważne dla bezpieczeństwa łóżka piętrowego?

  • Łóżko wielofunkcyjne Montana

    Młodzieżowe łóżko piętrowe Montana Meble-Aldo.pl

    Stabilność konstrukcji – czyli sposób budowy konstrukcji oraz materiał. Dzieci nie raz będą na łóżku skakać i intensywnie się bawić, dlatego meble powinien być wykonany przynajmniej z 15 mm płyty meblowej. Niektóre łóżka piętrowe mają również mocowania do ściany, co poprawia stabilność i bezpieczeństwo całej konstrukcji.

  • Schodki – im szersze tym bardziej bezpieczne. Dla małych dzieci – do lat 10 najlepiej wybrać szerokie schodki z balustradką. Dla starszych, wystarczy bezpieczna drabinka,
  • Barierka na górnym łóżku – na całej długości (dla młodszych dzieci) bądź jedynie w środkowej części. Warto by była wysoka minimum na 10 cm, co zapobiegnie wypadnięciu z łóżka.

Wykorzystane materiały

Mają wpływ zarówno na bezpieczeństwo, jak i trwałość mebla. Najczęściej w produkcji łóżek piętrowych spotyka się łóżka z metalu, płyty laminowanej bądź litego drewna. Wszystkie, zapewniają wystarczającą trwałość, choć oczywiście najbardziej odporne są łóżka metalowe. Jednocześnie najrzadziej są one wzbogacane o dodatkowe elementy typu półeczki czy inne wielofunkcyjne rozwiązania.

Łóżko piętrowe na lata – nośność i wymiary łóżka

Czy łóżko piętrowe nadaje się również dla starszych dzieci? To zależy od modelu. Standardowa wielkość powierzchni do spania w większości łóżek piętrowych dla dzieci to 190 x 90 cm i udźwig do 80 kg. Taka wielkość łóżka zdecydowanie wystarczy dla 90% dziewczynek i większości chłopców aż do dorosłości. Jeśli jednak spodziewamy się tego, że nasz maluch będzie ponadprzeciętnie wysoki, to warto poszukać łóżka o długości 200 cm i nieco większym udźwigu (nawet do 120 kg). W takim łóżku można spać nawet już jako student. Ekonomicznym rozwiązaniem bywa też zakup łóżka piętrowego, które można rozłożyć na dwa standardowe łóżka (kiedy dzieci nie potrzebują już aż tak dużo miejsca do zabawy, a chcą mieć prywatność i „swoje” miejsce we wspólnym pokoju).

Piętrowe łóżko młodzieżowe

Łóżko piętrowe Champion Racer, Meble-aldo.pl

Wygodne łóżko piętrowe z półeczkami

Chwila z książką przed snem czy zasypianie z ulubioną lalą będzie łatwiejsze, jeśli obok łóżka będzie jakaś mała półeczka, na którą można odłożyć swoje skarby. Nowoczesne łóżka piętrowe dla dzieci posiadają takie udogodnienia. Dzięki temu, każde z dzieci ma swój własny kawałek prywatności.

Higiena i utrzymanie łóżka piętrowego w czystości

Mazakiem i kredką po meblach? To przecież chleb powszedni w każdym pokoju malucha. W pozbywaniu się uporczywych plam pomoże pokrycie

Łóżko piętrowe LEO

Łóżko piętrowe dla dzieci LEO, Parisot Meble-aldo.pl

mebli folią PVC – sprawdź czy model który wybierasz ma taki dodatek. Dla zdrowia dziecka ważna jest też higiena miejsca w którym śpi. Ogromnym błędem jest zakup łóżka, w którym materac leży na stelażu z litej płyty. Brak otworów wentylacyjnych będzie prowadził do zawilgocenia materaca i może powodować powstawanie pleśni. Kupując łóżko piętrowe koniecznie zwróć uwagę na to, by stelaż posiadał otwory wentylacyjne.

Na koniec warto dodać, że łóżka piętrowe to nie tylko opcja dla dwójki dzieci. Obecnie kupić można również łóżka wielofunkcyjne, które dzięki umieszczeniu miejsca do spania na podwyższeniu, pod spodem mogą mieć ukrytą szafę, szafki, a nawet biurko. Na popularności zyskują też łóżka piętrowe dla trojga dzieci, gdzie trzecie łóżko ukryte jest w specjalnej szufladzie, którą w ciągu dnia, na czas zabawy, chowa się pod dolne łóżko.