Jakie panele do salonu wybrać?

Wnętrza

Wybór paneli podłogowych ma duży wpływ na wygląd aranżacji pomieszczenia. Ogromny wybór wzorów i kolorów, jak i samych typów paneli oraz ich przeznaczenia, może sprawiać wiele problemów. Na co zwrócić uwagę w trakcie szukania idealnych paneli?

1. Charakter pomieszczenia

Panele na podłodze pełnią nie tylko funkcję wizualną – muszą być również funkcjonalne i dobrane pod rodzaj pomieszczenia. W salonach i sypialniach wykorzystuje się inne panele podłogowe niż w kuchniach, gdzie te muszą być dodatkowo odporne na działanie wilgoci i wyższych temperatur. Zawsze należy wybierać panele przeznaczone do wybranych pomieszczeń, dzięki czemu posłużą nam znacznie dłużej.

2. Jakość paneli

Jakość paneli oznaczana jest przez klasę – to ona charakteryzuje ich odporność na działanie czynników zewnętrznych. Im wyższa klasa paneli, tym również wyższa cena. W salonach i sypialniach możemy postawić na tańsze produkty, jednak w pomieszczeniach kuchennych i łazienkach należy brać pod uwagę tylko produkty najwyższej klasy.

3. Dopasowanie kolorystyczne

Panele podłogowe muszą być dopasowane stylistyczne i kolorystycznie do reszty wnętrza. Jasne panele powiększą wizualnie pomieszczenie, doskonale sprawdzą się w towarzystwie ciemniejszych mebli i intensywnych kolorów ścian. Jeśli marzy nam się nowoczesna aranżacja możemy wybrać ciemniejsze panele, które nadadzą klasy i smaku aranżacji wnętrza.

4. Panele w otwartych pomieszczeniach

Jeśli w naszym mieszkaniu występują otwarte pomieszczenia – np. połączenie salonu z kuchnią lub przedpokojem – pamiętajmy, by kolorystyka paneli była spójna i jednorodna. Umożliwi to zachowanie efektu przestronnych wnętrz i zapobiegnie powstawaniu efektu “oddzielenia” pomieszczeń. W zamkniętych sypialniach, które odbiegają kolorystyką od reszty domu lub mieszkania, możemy wykorzystać panele o odmiennym wzorze lub kolorystyce.

5. Materiał wykonania a czyszczenie i pielęgnacja paneli

Panele wykonywane są zarówno z drewna, jak i laminowanych płyt. Te drugie charakteryzują się niższą ceną, ale również nieco większą podatnością na odpryski i uszkodzenia mechaniczne. Drewno prezentuje się wyjątkowo elegancko, jednak jego nieodpowiednia pielęgnacja może powodować uszkodzenia i podatność na wchłanianie wilgoci. Aby cieszyć się długim użytkowaniem paneli podłogowych nie możemy zapominać o wykorzystywaniu odpowiednich detergentów oraz regularnej impregnacji m.in. pastami do podłóg, które nie tylko nabłyszczają panele, ale przede wszystkim zabezpieczają je przed uszkodzeniami.

Wnętrza
Jak dbać o płytę HDF?

Płyta HDF to wysokiej jakości płyta pilśniowa, która ma bardzo dużą gęstość. Skrót HDF pochodzi z języka angielskiego i jest rozwinięciem słów High Density Fibreboard. To materiał drewnopochodny, który bardzo często wykorzystywany jest w produkcji mebli, w wykończeniu wnętrz oraz w sektorze budowlanym. Płyty HDF powstają ze sprasowanych ze sobą …

Wnętrza
Biały stolik kawowy do salonu

Salon urządzony w stylu minimalistycznym to ostatnio najnowszy trend i nic nie wskazuje na to, aby w niedalekiej przyszłości miało to ulec zmianie. Idąc w duchu stylu skandynawskiego, angielskiego, prowansalskiego, czy po prostu nowoczesnego, można bez obaw zainwestować w jasne lub nawet białe meble, ponieważ wydają się one być najbardziej …

Wnętrza
Nowa lodówka w domu.

Lodówka w domu Lodówka w domu jest jednym z ważniejszych sprzętów elektronicznych, ponieważ to właśnie dzięki niej możemy w odpowiedni sposób przechowywać zakupione przez nas pożywienie. Obecnie producenci starają się wyprowadzić liczne dodatkowe funkcje, dzięki którym korzystanie z lodówki staje się dużo prostsze i efektywniejsze. Nowe lodówki pojawiające się na …