Jakie panele do salonu wybrać?

Wnętrza

Wybór paneli podłogowych ma duży wpływ na wygląd aranżacji pomieszczenia. Ogromny wybór wzorów i kolorów, jak i samych typów paneli oraz ich przeznaczenia, może sprawiać wiele problemów. Na co zwrócić uwagę w trakcie szukania idealnych paneli?

1. Charakter pomieszczenia

Panele na podłodze pełnią nie tylko funkcję wizualną – muszą być również funkcjonalne i dobrane pod rodzaj pomieszczenia. W salonach i sypialniach wykorzystuje się inne panele podłogowe niż w kuchniach, gdzie te muszą być dodatkowo odporne na działanie wilgoci i wyższych temperatur. Zawsze należy wybierać panele przeznaczone do wybranych pomieszczeń, dzięki czemu posłużą nam znacznie dłużej.

2. Jakość paneli

Jakość paneli oznaczana jest przez klasę – to ona charakteryzuje ich odporność na działanie czynników zewnętrznych. Im wyższa klasa paneli, tym również wyższa cena. W salonach i sypialniach możemy postawić na tańsze produkty, jednak w pomieszczeniach kuchennych i łazienkach należy brać pod uwagę tylko produkty najwyższej klasy.

3. Dopasowanie kolorystyczne

Panele podłogowe muszą być dopasowane stylistyczne i kolorystycznie do reszty wnętrza. Jasne panele powiększą wizualnie pomieszczenie, doskonale sprawdzą się w towarzystwie ciemniejszych mebli i intensywnych kolorów ścian. Jeśli marzy nam się nowoczesna aranżacja możemy wybrać ciemniejsze panele, które nadadzą klasy i smaku aranżacji wnętrza.

4. Panele w otwartych pomieszczeniach

Jeśli w naszym mieszkaniu występują otwarte pomieszczenia – np. połączenie salonu z kuchnią lub przedpokojem – pamiętajmy, by kolorystyka paneli była spójna i jednorodna. Umożliwi to zachowanie efektu przestronnych wnętrz i zapobiegnie powstawaniu efektu “oddzielenia” pomieszczeń. W zamkniętych sypialniach, które odbiegają kolorystyką od reszty domu lub mieszkania, możemy wykorzystać panele o odmiennym wzorze lub kolorystyce.

5. Materiał wykonania a czyszczenie i pielęgnacja paneli

Panele wykonywane są zarówno z drewna, jak i laminowanych płyt. Te drugie charakteryzują się niższą ceną, ale również nieco większą podatnością na odpryski i uszkodzenia mechaniczne. Drewno prezentuje się wyjątkowo elegancko, jednak jego nieodpowiednia pielęgnacja może powodować uszkodzenia i podatność na wchłanianie wilgoci. Aby cieszyć się długim użytkowaniem paneli podłogowych nie możemy zapominać o wykorzystywaniu odpowiednich detergentów oraz regularnej impregnacji m.in. pastami do podłóg, które nie tylko nabłyszczają panele, ale przede wszystkim zabezpieczają je przed uszkodzeniami.

Wnętrza
Jak urządzić mieszkanie w stylu minimalistycznym

Projektując nowoczesne mieszkanie warto jest zadbać o każdy jego detal. Obecnie dominującym trendem jest minimalizm, który przywędrował do nas z Japonii. Azjatyckie kraje wysoko rozwinięte charakteryzują się bardzo drogim metrażem, w związku z tym mieszkania w tej części świata są małe i wyjątkowo drogie. Rekordy bije Hong-Kong, gdzie za mieszkania …

Wnętrza
Aranżacja małej kuchni. Meble, oświetlenie i kolory.

Niewielkie pomieszczenia wymagają sprytnych i przemyślanych rozwiązań. Zwłaszcza, gdy chodzi o aranżację kuchni, ważne jest dokładne rozplanowanie ustawienia poszczególnych sprzętów, niezbędnych w tym pomieszczeniu, kolorów, a także oświetlenia. Szafki i zabudowa Jeśli zastanawiamy się, jak urządzić bardzo małą kuchnię musimy pamiętać, aby szafki nie wisiały zbyt nisko. Jeśli są one …

Wnętrza
Styl minimalistyczny w salonie

Styl minimalistyczny to popularny sposób aranżacji salonów. Choć sam w sobie sprawia, że wnętrza są niemal sterylnie czyste, przestronne i jasne, wiele osób wykorzystuje koncepcję minimalizmu jako podwalinę do stworzenia spersonalizowanej, mieszanej aranżacji. Minimalizm w salonie Styl minimalistyczny charakteryzuje się przede wszystkim umiarem. Wykorzystuje się jasną kolorystykę, głównie biel, szarości …