Jakie panele do salonu wybrać?

Wnętrza

Wybór paneli podłogowych ma duży wpływ na wygląd aranżacji pomieszczenia. Ogromny wybór wzorów i kolorów, jak i samych typów paneli oraz ich przeznaczenia, może sprawiać wiele problemów. Na co zwrócić uwagę w trakcie szukania idealnych paneli?

1. Charakter pomieszczenia

Panele na podłodze pełnią nie tylko funkcję wizualną – muszą być również funkcjonalne i dobrane pod rodzaj pomieszczenia. W salonach i sypialniach wykorzystuje się inne panele podłogowe niż w kuchniach, gdzie te muszą być dodatkowo odporne na działanie wilgoci i wyższych temperatur. Zawsze należy wybierać panele przeznaczone do wybranych pomieszczeń, dzięki czemu posłużą nam znacznie dłużej.

2. Jakość paneli

Jakość paneli oznaczana jest przez klasę – to ona charakteryzuje ich odporność na działanie czynników zewnętrznych. Im wyższa klasa paneli, tym również wyższa cena. W salonach i sypialniach możemy postawić na tańsze produkty, jednak w pomieszczeniach kuchennych i łazienkach należy brać pod uwagę tylko produkty najwyższej klasy.

3. Dopasowanie kolorystyczne

Panele podłogowe muszą być dopasowane stylistyczne i kolorystycznie do reszty wnętrza. Jasne panele powiększą wizualnie pomieszczenie, doskonale sprawdzą się w towarzystwie ciemniejszych mebli i intensywnych kolorów ścian. Jeśli marzy nam się nowoczesna aranżacja możemy wybrać ciemniejsze panele, które nadadzą klasy i smaku aranżacji wnętrza.

4. Panele w otwartych pomieszczeniach

Jeśli w naszym mieszkaniu występują otwarte pomieszczenia – np. połączenie salonu z kuchnią lub przedpokojem – pamiętajmy, by kolorystyka paneli była spójna i jednorodna. Umożliwi to zachowanie efektu przestronnych wnętrz i zapobiegnie powstawaniu efektu “oddzielenia” pomieszczeń. W zamkniętych sypialniach, które odbiegają kolorystyką od reszty domu lub mieszkania, możemy wykorzystać panele o odmiennym wzorze lub kolorystyce.

5. Materiał wykonania a czyszczenie i pielęgnacja paneli

Panele wykonywane są zarówno z drewna, jak i laminowanych płyt. Te drugie charakteryzują się niższą ceną, ale również nieco większą podatnością na odpryski i uszkodzenia mechaniczne. Drewno prezentuje się wyjątkowo elegancko, jednak jego nieodpowiednia pielęgnacja może powodować uszkodzenia i podatność na wchłanianie wilgoci. Aby cieszyć się długim użytkowaniem paneli podłogowych nie możemy zapominać o wykorzystywaniu odpowiednich detergentów oraz regularnej impregnacji m.in. pastami do podłóg, które nie tylko nabłyszczają panele, ale przede wszystkim zabezpieczają je przed uszkodzeniami.

Wnętrza
Projekt budowlany domu – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Budowa domu to nieraz inwestycja na całe życie. Zanim dojdzie do rozpoczęcia budowy, trzeba zdecydować się na określony projekt budowlany, a nie jest to wcale zadanie łatwe. Projekty budowlane mogą być różnorodne – duże i małe – trzeba wiedzieć, jaki chce się mieć dom. Jednak bardzo często wybór projektu domu …

Wnętrza
Kiedy warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe?

Od tego, czy ogrzewanie budynku w zimie będzie efektywne, zależą koszty ponoszone w okresie zimowym. Mało wydajne ogrzewanie to zdecydowanie większe wydatki. Co będzie lepszym pomysłem – ogrzewanie tradycyjne przy pomocy pieca? A może ogrzewanie podłogowe? Korzyści są po jednej i drugiej stronie. Ciekawą możliwością wydaje się połączenie ogrzewania tradycyjnego …

Wnętrza
Jaką farbę wybrać do malowania pokoju?

Planujesz remont, ale nie wiesz, na jaką farbę się zdecydować w salonie? Kolor ścian to ważny aspekt dekoracyjny. Przemyśl dobrze tę decyzję. Jak ułatwić sobie zadanie wyboru idealnych farb do salonu? Przeglądnij katalogi z projektami wnętrz. Znajdź tam przestrzeń, która Cię zainteresuje. Wybierz określoną stylistykę i podążaj nią przy dekoracji …